Edukacja w domu

Zestawienie programów pomocnych w nauce domowej – matematyka


Na tej stronie pragniemy przedstawić Wam programy przydatne w edukacji domowej. Na początek przedmiot sprawiający najwięcej problemów rodzicom… Matematyka.

Matematyka jest królową nauk. Wiemy jak ważny jest ten przedmiot, wiemy też jak szybko szkoła zniechęca do nauki tego wspaniałego przedmiotu – dlatego ważny jest prawidłowy dobór narzędzi. Przegląd dostępnych narzędzi do nauki matematyki przedstawiamy poniżej.


Czy jest dostęp online?

Dostęp online jest ważny, bo dzięki niemu uczeń może korzystać z programu niezależnie od miejsca przebywania. Nie ważne czy w domu, czy na wakacjach… dostęp ma zapewniony. W zestawieniu skupiamy się na programach dostępnych w wersji online, bo to gwarantuje łatwe i ciągłe aktualizacje materiału nauczania oraz dostępność z dowolnego miejsca.

Nauka może sprawiać przyjemność, o ile zadbamy o jej formę dopasowaną do potrzeb ucznia. Ucząc się we własnym zakresie możemy decydować o tempie nauki i jej zakresie. Źródeł wiedzy w Internecie jest mnóstwo… trudno jednak wybrać te rzetelne. W naszym zestawieniu jest kilka propozycji, z których warto skorzystać.

Czy jest logowanie

Logowanie wbrew pozorom jest ważne, bo dzięki temu postępy ucznia mogą być notowane, a jeśli w jednym domu korzysta z programu kilka osób, to jest to ważny aspekt. W naszym zestawieniu sprawdzamy więc czy do programów można się logować i czy zapisują wyniki.

Cena

Istotna jest także cena dostępu w okresie roku szkolnego. Nie zawsze bezpłatne programy są tanie. Korzystając z nich skazani jesteśmy często na reklamy (przy okazji obniżając efektywność nauki), nie mamy też pewności czy materiał jest rzetelny. Strony z bezpłatnymi materiałami zwykle ograniczają się do niewielkiego zakresu materiału, zazwyczaj także są obarczone licznymi reklamami. Kolejną słabością większości bezpłatnych stron są nieregularnie aktualizacje lub ich całkowity brak.

Dostępny materiał

W programie do nauki bardzo ważny jest wybór materiału. Powinien być kompleksowy, by nie trzeba było korzystać z kilku programów. Również ważna jest kontrola programu nad procesem nauki. Podstawą jest śledzenie postępów, a wymarzoną cechą była by bieżąca ocena np. zadań z matematyki.

Źródła różnią się przede wszystkim zakresem materiału. Najłatwiej stworzyć program dla mniejszych dzieci. Programy dla młodzieży stanowią już poważniejszy problem. Zwłaszcza w programach matematycznych producenci trafiają na kilka problemów (wpisywanie wzorów, ocena wzorów…), których nie potrafią rozwiązać (chlubnym wyjątkiem jest tu e-math.pl ujęty w zestawieniu).

W zestawieniu uwzględniamy programy przygotowujące do matury.

Ocena postępów

Najbardziej prymitywne programy ograniczają się do oceny wyników i to najczęściej testów. Najbardziej zaawansowane programy umożliwiają uczniom nawet wpisywanie wzorów matematycznych, prowadzenie obliczeń, a niektóre potrafią nawet sprawdzać obliczenia ucznia (w tej kategorii e-math.pl deklasuje rywali).

Wpisywanie wzorów

Większość programów do nauki matematyki nie obsługuje tworzenia wzorów przez ucznia. Niektóre dają taką możliwość, ale i tak to do niczego nie prowadzi… ponieważ uczeń musi rozwiązać zadanie na kartce, a potem przepisać wynik do programu. Wiele programów nie uwzględnia możliwych różnic we wpisywaniu wyników. Wyobraźmy sobie zadanie, w którym wynikiem jest 0,5. A co się stanie jeśli uczeń wpisze 1/2? albo 5/10? albo 0,50?. Dobre programy potrafią „zrozumieć” wszystkie formy wyniku.

Tylko e-math.pl oferuje wpisywanie wzorów, a dodatkowo potrafi ocenić ich poprawność (ewenement w skali światowej).

Reklamy na stornie

Niedopuszczalne są reklamy na stornie do nauki. Uczeń ma się skupić na nauce, a nie na reklamach. Rozumiemy, że autorzy strony chcą zarabiać… ale czy puszczanie reklam obok materiału do nauki to dobry pomysł?!

Zestawienie

Nr Nazwa programu rejestracja logowanie testy wyboru zadania obliczeniowe ocena przez program wolny od reklam wystarcza do matury Cena za rok szkolny
1 e-math.pl  + + + + + + od 0,00 zł
2 geogebra  + + 0,00 zł
3 media nauka + + 0,00 zł
4 matemaks  + + + + 0,00 zł

Subiektywna ocena

Według nas optymalnym wyborem jest e-math.pl – obejmuje kompletny materiał wystarczający do zdania matury z matematyki na poziomie podstawowym. Umożliwia wpisywanie wzorów oraz potrafi ocenić ich poprawność. Korzystając z niego nie trzeba już płacić za korepetycje. Co prawda mechanizm strony jest oparty na Adobe Flash Player, a to oznacza konieczność zainstalowania dedykowanej przeglądarki. Jednak z czystym sumieniem polecamy.